Hoppa till huvudinnehåll

Hem › Företagskatalog › Ida Bryntesson

Ida Bryntesson

Certifierad sedan 2026. Ida Bryntesson är verksamt inom frisör & barberare i Töcksfors, Värmlands län. Företaget är certifierat av Tryggval (Bolagskollen AB) sedan 2026 (certifieringsår: 2026).

Bransch
Frisör & Barberare
Ort
Töcksfors
Län
Värmlands län
Certifieringsår
2026

Kontakta Ida Bryntesson

Adress
Bryngelsbyn Åsen 1, 672 96 Töcksfors
E-post
ida.brynte@hotmail.se
Telefon
073-067 30 22

Vill du ha prisförslag från flera certifierade företag samtidigt kan du använda den kostnadsfria offerttjänsten.

Om Ida Bryntesson

Frisör & Barberare

Artikel

Ida Bryntesson och Idas Salong certifieras som kvalitets entreprenör 2026 i Värmlands län

Ida Bryntesson och Idas Salong har blivit certifierade som kvalitets entreprenör 2026 i Värmlands län. Bakom certifieringen finns en frisörverksamhet där kvalitet, personligt bemötande och en genuin glädje för yrket står i centrum.

Att bli frisör har varit en dröm för Ida sedan hon var liten. Redan som barn pratade hon om att hon en dag skulle arbeta som frisör, och idag har den drömmen blivit verklighet genom den egna verksamheten Idas Salong. Vägen dit gick bland annat genom frisörutbildningen på Nobelgymnasiet i Karlstad, där hon lade grunden till den kunskap och kompetens hon använder i sitt arbete idag.

För Ida är frisöryrket betydligt mer än att bara klippa och färga hår. Hon beskriver sig själv som väldigt social och uppskattar möjligheten att varje dag träffa olika människor. En stor del av glädjen ligger i att få kunderna att känna sig nöjda och glada när de lämnar salongen.

Det personliga bemötandet är en viktig del av kvaliteten hos Idas Salong. Ida är bra på att läsa av sina kunder och anpassa mötet efter personen framför henne. Vissa vill prata mycket medan andra uppskattar en lugnare stund. På en mindre ort där många känner varandra skapas dessutom en personlig och familjär känsla som blivit en naturlig del av verksamheten.

Idas goda rykte har till stor del vuxit genom rekommendationer. Hon har en Facebooksida för salongen men berättar själv att hon inte är särskilt aktiv med marknadsföring. I stället är det nöjda kunder och människor som pratar med varandra som har hjälpt verksamheten att växa. Idag har hon mycket att göra och många återkommande kunder, vilket är ett tydligt kvitto på den kvalitet hon levererar.

Något Ida är särskilt stolt över är att hon lyckats bygga upp sin verksamhet i ung ålder och samtidigt fått både företagandet och familjelivet att fungera. Efter att hon blev mamma återvände hon till salongen tidigare än planerat, och sonen Linus fick under en period följa med till arbetet. För Ida har det handlat om att hitta lösningar och fortsätta utveckla verksamheten även när livet förändras.

Bakom Ida finns också en familj som haft stor betydelse för hennes resa. Hon vill särskilt tacka sin mamma och pappa. Hennes pappa byggde ut familjens bensinstation för att Ida skulle kunna få sin egen salong, och både hennes föräldrar och bror har hjälpt till mycket genom åren. Det starka stödet från familjen har gjort det möjligt för Ida att fortsätta utveckla sin dröm och samtidigt få vardagen att fungera.

Ida Bryntessons resa visar hur en dröm från barndomen kan utvecklas till en uppskattad verksamhet genom yrkesskicklighet, hårt arbete och ett genuint intresse för människor. Med många nöjda och återkommande kunder fortsätter Idas Salong att arbeta med hög kvalitet och ett personligt bemötande i varje kundmöte.

Grattis till Ida Bryntesson och Idas Salong till kvalitets entreprenör 2026.

Om certifieringen

Certifieringen utfärdas av Bolagskollen AB (org.nr 556810-6826) under varumärket Tryggval. Den är en privat certifiering som grundas på en granskning av sex kriterier och ger företaget titeln Kvalitets Entreprenör. Den gäller tills den återkallas; årtalen på profilen visar när den tilldelades och förnyades. Kontrollera aktuell status via verifieringstjänsten och läs om granskningsmetoden.

Så kontrollerar du Ida Bryntesson

  • Verifiera certifieringen på organisationsnummer i Tryggvals verifieringstjänst.
  • Kontrollera F-skatt och momsregistrering hos Skatteverket.
  • Se bolagsform, firmatecknare och registreringsdatum hos Bolagsverket.
  • Be om en skriftlig offert och ett avtal med pris och tidsplan innan arbetet börjar.

Vanliga frågor

Är Ida Bryntesson certifierat?

Ja, Ida Bryntesson är certifierat av Tryggval sedan 2026. Certifieringen innebär att företaget granskats och godkänts avseende ekonomi, kreditvärdighet, kundnöjdhet och ledning.

Vad gör Ida Bryntesson?

Ida Bryntesson är verksamt inom frisör & barberare i Töcksfors, Värmlands län.

Var finns Ida Bryntesson?

Ida Bryntesson är baserat i Töcksfors.

Hur kontaktar jag Ida Bryntesson?

Du kan begära offert via Tryggvals plattform eller kontakta företaget direkt via deras profil.