Hoppa till huvudinnehåll

Hem › Företagskatalog › Emil Törner

Emil Törner

Certifierad sedan 2024. Emil Törner verksamt inom jordbruk & skog i Torup, Hallands län. Företaget är certifierat av Tryggval (Bolagskollen AB) sedan 2024 (certifieringsår: 2024, 2025, 2026).

Bransch
Jordbruk & Skog
Ort
Torup
Län
Hallands län
Certifieringsår
2024, 2025, 2026

Om Emil Törner

Jordbruk & Skog

Artikel

Emil Törner certifieras som kvalitets entreprenör 2024, 2025 och 2026 i Hallands län

Emil Törner har blivit certifierad som kvalitets entreprenör 2026 i Hallands län. För Emil är detta tredje året i rad som han uppmärksammas med certifieringen efter att även ha blivit utsedd 2024 och 2025.

Sedan starten av sin verksamhet 2021 har Emil Törner byggt upp ett starkt förtroende inom skogsbranschen. Med en egen kombimaskin erbjuder han ett helhetskoncept där han både hugger och skotar virke åt sina kunder. Till skillnad från många andra aktörer arbetar han främst direkt mot privata skogsägare och fokuserar på att leverera ett väl utfört arbete oavsett vem som senare köper virket.

Bakom framgångarna ligger en lång erfarenhet inom branschen. Innan han startade sin egen verksamhet arbetade Emil i cirka 14 år som anställd inom skogsbruket, där han framför allt körde skördare. Den erfarenheten har gett honom en djup förståelse för både maskiner, skogsbruk och kundernas behov.

En viktig framgångsfaktor har varit förmågan att anpassa verksamheten efter marknadens förändringar samtidigt som fokus hela tiden ligger på kvalitet och nöjda kunder. Trots utmaningar i skogsbranschen och en osäker marknad fortsätter Emil att utveckla verksamheten genom att förfina arbetssätt, hålla hög kvalitet och bygga långsiktiga kundrelationer. Många av uppdragen kommer genom rekommendationer från tidigare kunder, vilket är ett tydligt bevis på det förtroende han har byggt upp genom åren.

Emil vill även rikta ett varmt tack till sin fru, som stöttat honom genom företagets resa och varit en viktig del av vardagen som egenföretagare. Tillsammans med familjen och deras fyra barn har hon varit en stark stöttepelare under både intensiva arbetsperioder och mer utmanande tider.

Grattis till Emil Törner till kvalitets entreprenör 2024, 2025 och 2026 i Hallands län!

Om certifieringen

Certifieringen utfärdas av Bolagskollen AB (org.nr 556810-6826) under varumärket Tryggval. Den är en privat certifiering som grundas på en granskning av sex kriterier och ger företaget titeln Kvalitets Entreprenör. Den gäller tills den återkallas; årtalen på profilen visar när den tilldelades och förnyades. Kontrollera aktuell status via verifieringstjänsten och läs om granskningsmetoden.

Vanliga frågor

Är Emil Törner certifierat?

Ja, Emil Törner är certifierat av Tryggval sedan 2024, 2025, 2026. Certifieringen innebär att företaget granskats och godkänts avseende ekonomi, kreditvärdighet, kundnöjdhet och ledning.

Vad gör Emil Törner?

Emil Törner är verksamt inom jordbruk & skog i Torup, Hallands län.

Var finns Emil Törner?

Emil Törner är baserat i Torup.

Hur kontaktar jag Emil Törner?

Du kan begära offert via Tryggvals plattform eller kontakta företaget direkt via deras profil.