Hoppa till huvudinnehåll

Hem › Företagskatalog › Bringens Bygg och Golvgjutning

Bringens Bygg och Golvgjutning

Certifierad sedan 2025. Bringens Bygg och Golvgjutning är verksamt inom bygg & anläggning i Överhörnäs, Västernorrlands län. Företaget är certifierat av Tryggval (Bolagskollen AB) sedan 2025 (certifieringsår: 2025, 2026).

Bransch
Bygg & Anläggning
Ort
Överhörnäs
Län
Västernorrlands län
Certifieringsår
2025, 2026

Kontakta Bringens Bygg och Golvgjutning

Adress
BRINGEN 122, 894 93 Överhörnäs
E-post
mikael.sv@live.se

Vill du ha prisförslag från flera certifierade företag samtidigt kan du använda den kostnadsfria offerttjänsten.

Artikel

Kvalitet som bygger förtroende över tid I Västernorrlands län hittar vi Mikael Svensson, en entreprenör som genom sitt arbete inom byggbranschen har etablerat sig som en pålitlig och kvalitetsmedveten aktör. Genom sitt företag Bringens Bygg och Golvgjutning arbetar Mikael främst med betonggolv och golvgjutning, ofta i industrihallar och större projekt. Arbetet kräver precision, erfarenhet och ett öga för detaljer – egenskaper som präglar varje uppdrag han tar sig an. Med en bakgrund inom branschen som sträcker sig över många år, både som anställd och egenföretagare, har han byggt upp en stabil verksamhet där långvariga samarbeten är en central del. Majoriteten av uppdragen kommer från företag, där relationer och förtroende spelar en avgörande roll. En tydlig framgångsfaktor har varit att hålla fast vid ett enkelt men effektivt arbetssätt – att leverera kvalitet, arbeta konsekvent och låta resultaten tala för sig själva. Genom rekommendationer och gott rykte har verksamheten vuxit och etablerats starkt i området. Trots förändringar i omvärlden har Mikael fortsatt arbeta på samma sätt, med fokus på att göra ett bra jobb varje gång. Det har bidragit till en stabil utveckling och ett fortsatt högt förtroende från kunder. Ett särskilt tack riktas till Jörgen Sjölund och Göran Kristoffersson, vars samarbete och insatser har varit betydelsefulla för verksamheten och bidragit till den höga kvalitet som levereras i projekten. Att certifieras som kvalitets entreprenör två år i rad – både 2025 och 2026 – är ett tydligt kvitto på den höga nivå som Bringens Bygg och Golvgjutning håller. Grattis till Mikael Svensson och Bringens Bygg och Golvgjutning till kvalitets entreprenör 2025 och 2026 i Västernorrlands län.

Om certifieringen

Certifieringen utfärdas av Bolagskollen AB (org.nr 556810-6826) under varumärket Tryggval. Den är en privat certifiering som grundas på en granskning av sex kriterier och ger företaget titeln Kvalitets Entreprenör. Den gäller tills den återkallas; årtalen på profilen visar när den tilldelades och förnyades. Kontrollera aktuell status via verifieringstjänsten och läs om granskningsmetoden.

Så kontrollerar du Bringens Bygg och Golvgjutning

  • Verifiera certifieringen på organisationsnummer i Tryggvals verifieringstjänst.
  • Kontrollera F-skatt och momsregistrering hos Skatteverket.
  • Se bolagsform, firmatecknare och registreringsdatum hos Bolagsverket.
  • Be om en skriftlig offert och ett avtal med pris och tidsplan innan arbetet börjar.

Vanliga frågor

Är Bringens Bygg och Golvgjutning certifierat?

Ja, Bringens Bygg och Golvgjutning är certifierat av Tryggval sedan 2025, 2026. Certifieringen innebär att företaget granskats och godkänts avseende ekonomi, kreditvärdighet, kundnöjdhet och ledning.

Vad gör Bringens Bygg och Golvgjutning?

Bringens Bygg och Golvgjutning är verksamt inom bygg & anläggning, Västernorrlands län.

Var finns Bringens Bygg och Golvgjutning?

Bringens Bygg och Golvgjutning är baserat i Västernorrlands län.

Hur kontaktar jag Bringens Bygg och Golvgjutning?

Du kan begära offert via Tryggvals plattform eller kontakta företaget direkt via deras profil.